Davčna obveznost za katero je možen odlog in obročno plačilo davka
Davčna obveznost za katero je možen odlog in obročno plačilo davka po Megazakonu bo ugodnost predvsem za tiste poslovne subjekte, ki ne bodo izpolnjevali pogojev za druge državne pomoči (npr. za povračilo nadomestilo plače za čakanje na delo doma, višje sile, plačila temeljnega dohodka, ipd.). So pa ti poslovni subjekti prav tako potrebni pomoči, zaradi izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov zaradi izrednih razmer.
Davčna obveznost za katero je možen odlog in obročno plačilo davka
Megazakon določa, da je davčna obveznost za katero je možen odlog in obročno plačilo davka predvidena v naslednjih primerih:
- plačilo poračuna na podlagi letnega davčnega obračuna,
- obračun DDV,
- trošarine,
- inšpekcijske odločbe,
- akontacije davka in
- davčnega odtegljaja – akontacije davka, ne pa za prispevke za socialno varnost.
Kakšni so pogoji za odlog in obročno plačilo davka?
Davčna obveznost – Kako bo lahko poslovni subjekt zaprosil za odlog in obročno plačilo?
Poslovni subjekt bo vlogo za obročno plačilo oz. odlog plačila davka vložil preko eDavkov kot lastni dokument. Izjemoma pa tudi preko elektronske pošte, na svoj finančni urad. Na spletni strani FURS poslovni subjekt najde obrazec za odlog in obročno plačila davka.
Za katera obdobja bo veljal obrazec za odlog ali obročno zaradi izrednih razmer?
Poslovni subjekti, ki so zavezanci za plačilo davčnih obveznosti, bodo vlogo za odlog oz. obročno plačilo lahko vložili tudi za davke, ki so zapadli v plačilo februarja 2020. Njegovi vlogi bo odobreno če je zavezanec izgubil sposobnost pridobivanja prihodkov zaradi epidemije koronavirusa in če gre za davke, ki se nanašajo na opravljanje dejavnosti (DDV, DDPO itd.).
Obveščanje FURS-a glede tega, ali je davčna obveznost odložena?
Predviden rok glede odločitve je 8 dni od dneva prejema vloge. Zavezanec bo odločbo prejel vročeno elektronsko preko sistema eDavki. Pri tem je pomembno še vedeti: V skladu z »megazakonom« v času odloga oziroma obročnega plačila obresti ne tečejo.
Članek je bil najprej objavljen na straneh data.si